proč PP?

Proč PP ?

(Průkaz původu)

Na co mi je průkaz původu??

Vždyť já nechci chodit na výstavy.

Úvodem něco trošku jiného: Chcete si koupit nový televizor, přemýšlíte o tom, kde ho koupit a jaký. Většina z vás se asi rozhodne zajít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradí, prodají značkový televizor se zárukou a v čase záruky dostanete bezplatný servis.

Samozřejmě to nebude zadarmo a musíte počítat s jistou investicí, ale z televizoru se pravděpodobně budete dlouho těšit a budete mít přesně to co jste chtěli.

Někteří lidé by se mohli rozhodnout koupit televizor od překupníka nebo někde na burze, sice za malé peníze, ale s pořádně vysokým rizikem. Myslím, že pro většinu lidí je samozřejmé kupovat si takovéto předměty „u specialisty“ a „s papíry“.

U psů je to velmi, velmi podobné, tak proč „papíry“ – tedy průkaz původu psa – pro mnoho lidí nejsou základní podmínkou koupě čistokrevného psa?

Co je to vlastně ten „průkaz původu“?

Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydána plemennou knihou psů. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování, atd.. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, z kterého vyčtete předky svého štěněte.Také se do něj mohou zapisovat výsledky na zkouškách a výstavách.

Co zaručuje u psa „průkaz původu“?

PP u psa je zárukou určitých vlastností – zdravotních, exteriérových a povahových. Při chovu psů s PP se toto vše sleduje.

Jak vznikají psi bez PP, tzv. „Čistokrevný pes bez PP“?

1. V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných důvodů, případně jen nevybaví pro štěňata PP. V současnosti většina klubů povoluje ponechání libovolného počtu štěňat a všechna štěňata PP dostanou, takže slova „nemá PP protože byl poslední z vrhu“ nemají opodstatnění. Je otázkou co toho člověka k takovému „chovu“ vlastně vede.

2. Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji přesto dá nakrýt. Štěňata z takového krytí už průkaz původu dostat nemohou. Samozřejmě štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém (např. dysplazie, problém s jinými klouby, problém s páteří, hluchota, oční problémy atd.), který se v chovech s PP sleduje. Postižení jedinci se z chovu s PP vyřazují.

3. Někdy jde o fenku křížence, která je nakryta rasou na kterou se nejvíce podobá. V takovém případě štěňátko rovněž rodokmen získat nemohou. Krásná „štěňátka bez PP“ se nám během svého růstu před očima mohou změnit z plemene, které má být krátkosrsté na dlouhosrstého psa, případně plemeno krátkonohé na dlouhonohé, úplně jiné barvy atd..

Vzpomeňme si ještě na „množitele“, kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti je často drží ve velmi špatných podmínkách. Když kupujete štěně, trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi drženi. Pokud vám chovatel jen přinese ukázat štěně, je to podezřelé. Také trvejte na tom, aby vám chovatel dal kupní smlouvu!!!

Nechcete chodit na výstavy ani odchovávat štěňata? Tak nač PP?

PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP levnější?

Psi s PP jsou dražší, protože procedury s uchovněním psa/feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu atd.. představuje pro chovatele určité náklady. Zároveň si pejska kupujete s tzv.. ochrannou známkou, která vám zaručuje už zmiňovaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně z dalšího krytí, pokud se zjistí že štěňátku např.. nevyrostl jeden zub a jiné. Exteriérové a povahové vady ani zde nelze zcela vyloučit, jsou však ojedinělé.

Pokud náhodou natrefíte na chovatele neseriózního, je možné se na něj v chovatelském klubu stěžovat, u psa bez PP tuto možnost nemáte.

Uvědomme si však také, že pes vyžaduje péči po celý svůj život – 10-18 let. Cena štěněte, jakékoliv výšky, bude vedle těchto nákladů pouze zanedbatelnou položkou.

Co je to chovatel a co je chovný pes?

Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatelů dohlíží. Chovní jedinci musí splnit, podle příslušnosti k plemeni, určitá kritéria. Některým plemenům stačí posouzení exteriéru při čemž se zároveň posoudí povaha, jiné musí splnit i předepsanou zkoušku (ať už loveckou, pracovní nebo jinou, která je také testem povahy psa), nebo se posoudí povaha psa „speciální“ zkouškou na bonitaci. (bonitace – zařazování psů do chovu, kde se posuzuje exteriér a povaha psa)

Nezapomeňme na fakt, že plemeno se lety mění a formuje. Ne však samo od sebe, mění ho člověk svými nároky a požadavky. V současnosti se diskutuje o „nebezpečných psech“. Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresivně vůči lidem nebo jiným psům, nebo je naopak velmi bázlivý, není do chovu zařazen.

Kdo kontroluje chovatele psů S PP?

Na činnost chovatele psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku.V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, pokud se zachová neeticky nebo poruší chovatelský řád, a klub ho může postihnout, odebrat mu licenci a štěňata s PP už odchovávat nebude moci.

Kdo kontroluje chovatele psů BEZ PP?

Nikdo. Tito lidé se nazývají množitelé, protože nemají chovatelský záměr, ale pouze psi rozmnožují. Pokud produkují psy nemocné, vadné, s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými – nikdo jim v tom nedokáže zabránit, a pokud si takového psa koupíte, nemáte možnost si nikde stěžovat, peníze vám nikdo nevrátí. Psi bez PP mohou být z velmi úzké příbuzenské plemenitby, protože jejich předkové jsou neznámí. Je velmi pravděpodobné že se v takových vrzích objeví vady (předkové nebyli přece nijak sledovaní). Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozporu se zákonem, i kdyby cíleně produkovali psy s dědičnou vadou.

Hodnota psa bez PP = hodnotě křížence, tedy pokud si koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, zda váš pes bude odpovídat nějakému standardu?

Vemte si psa z útulku! Pokud jste se v předchozích řádcích nenašli a skutečně vám nezáleží na zmiňovaných výhodách, které vám poskytuje PP, nebo kynologické svazy, máme pro vás typ na psíka. Poskytněte domov pejskovi z útulku – ty jsou plné opuštěných pejsků čekajících na nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko, nebo i dospělého psa. Určitě v tom množství pejsků najdete toho svého: s velkými očiskama, krásným kožíškem, či špičatým čumáčkem. Svůj život naplníte a „jeho“ život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi milý a vděční za to, že se jich někdo ujal a má je rád.

Prosím, kupujte jen psy s PP, nebo pomozte nějakému nešťastníkovi z útulku!!!

© Bibiána Košáriová a Adriana Ladická. Tento článok je voľne kopírovateľný na účely osvety vo veci Preukaz o pôvode psa. Bude ma tešiť, ak tento článok uverejnia na svojich stránkach aj iný chovatelia iných plemien.